A házigazda orosz válogatott bejutott a legjobb nyolc közé a labdarúgó-világbajnokságon, miután az első vasárnapi nyolcaddöntőben büntetőpárbajban jobbnak bizonyult Spanyolországnál Moszkvában.

Az oroszok szombaton Szocsiban a Horvátország-Dánia összecsapás győztesével játszanak a negyeddöntőben.

Mérkőzés összefoglaló

A VIP-páholyban VI. Fülöp spanyol király foglalt helyet, többek között Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnöke társaságában, Vlagyimir Putyin orosz elnök viszont nem volt ott a stadionban.

A házigazdák csapata túlbiztosított felállásban kezdett, az öt védő előtt a középpályán három szűrő helyezkedett, és két zavaró támadójuk is visszazárt a saját térfelükre. A szerencsés góllal vezetést szerző spanyolok a folytatásban kedvükre adogathattak – sokszor a saját térfelükön – és lassították az iramot, mert az oroszok hátrányban sem változtattak a taktikájukon. A szünethez közeledve az egyik orosz kontrát sikerült lövéssel zárniuk a hazaiaknak, amitől megjött a kedvük, és kicsit bátrabb támadójátékot vállaltak fel. Az egyenlítő góljukat viszont veszélyes helyzet nélkül, büntetőből szerezték. Ezt követően a spanyolok próbáltak ismét kapura is veszélyes játékot bemutatni, de ehhez nem tudták a tempójukat eléggé felpörgetni.

Moszkva, 2018. július 1.
A spanyol Sergio Ramos (j) és az orosz Alekszandr Golovin az oroszországi labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntõjének Spanyolország – Oroszország mérkõzésén a moszkvai Luzsnyiki Stadionban 2018. július 1-jén. (MTI/AP/Vincent Michel)

A spanyol csapat úgy jött ki a második félidőre, hogy visszaveszi a vezetést és eldönti a továbbjutást, de mezőnyfölénye nem mutatkozott meg helyzetekben is, idővel pedig a lendülete is elfogyott. A 60. perctől eseménytelenül teltek a percek, a mezőnyjátékosok a félpálya és az orosz tizenhatos között helyezkedtek, így besűrűsödött a középpálya. A körülményes spanyolok ritkán tudtak áttörni, az oroszoknak pedig ez eleve nem állt szándékukban. A 87. percben Iniesta 17 méterről leadott lövését vetődve védte Akinfejev, az orosz kapust amúgy nem dolgoztatták meg a spanyolok, így jöhetett a vb első hosszabbítása.

Fogadj az Unibeten a vb nyolcaddöntőire, mivel minden találkozó után 450.000 forintot nyerhetsz sorsolás által! Fogadj MOST!

A túlórát magasabb fordulatszámon kezdték a spanyolok, de az orosz kapusnak így sem akadt dolga. Az egyre fáradtabb oroszoknál viszont indokolt volt a negyedik csere – Alekszandr Erohin a 97. percben lépett pályára -, amire a vb-k történetében először van lehetőség a hosszabbításban. A ráadás második részében a negyedik spanyol csere, Rodrigo hozott színt és lendületet a játékba – helyzetét Akinfejev védte -, de már későn, a döntés a büntetőpárbajra maradt.

Büntetőpárbaj:

• Iniesta magabiztosan lőtt a kapu jobb oldalába, Akinfejev a másik oldalra vetődött (0-1)
  • Szmolov nagy erővel lőtt a kapu jobb oldalába, De Gea beleért a lövésbe, de hárítani nem tudott (1-1)
  • Piqué a jobb alsóba vágta a labdát, Akinfejev ezúttal is a másik irányba indult el (1-2)
  • Ignasevics a kapu bal oldalába emelt, De Gea ezúttal nem találta el az irányt (2-2)
  • Koke rosszul helyezett, félmagas lövését védte Akinfejev (2-2)
  • Golovin nagy erővel lőtt középre, az elvetődő De Gea helyére (3-2)
  • Sergio Ramos becsapta Akinfejevet, a kapu jobb oldalába lőtt (3-3)
  • Cserisev is a kapus helyét választotta, ami ezúttal is üresen maradt (4-3)
  • Iago Aspas nagy lendülettel futott neki, ám nem túl helyezett lövésébe az elvetődő Akinfejev lábbal belekapott, és hárított (4-3)